Menu Zavřeno

Klub Šnečků: Svícen ze studeného porcelánu

Už jste letos zapálili svoji hromničkovou svíčku? My ještě ne, chybí nám totiž úzký stojánek. A tak si ho dnes spolu vyrobíme. Na svícínek budete potřebovat jen kousek moduritu, nebo Fimo hmoty, případně jinou tvrdnoucí modelovací hmotu. Jestli nic z toho doma nemáte, nevadí, můžete si ji sami vyrobit téměř z ničeho. Budete potřebovat jen škrob, jedlou sodu a pár minut volného času.

Recept na studený porcelán

Svícen z Modelitu. Se studeným porcelánem bylo tvoření podstatně jednodušší.
  • 100 g škrobu
  • 200 g sody
  • 150 ml vody

Připravíme si čistou teflonovou pánev a za studena v ní smícháme škrob se sodou. Přidáme vodu, důkladně promícháme a za stálého míchání na mírném plameni pomalu zahříváme. Hmota nám začne postupně houstnout. Na minimální teplotu ji vaříme dokud se nezačne odlepovat od pánve a je pevná a lesklá. V tu chvíli ji z pánve přendáme na pečící papír, zabalíme a necháme mírně zchladnout. Kdyby se stalo, že se hmota příliš přehřeje a v pánvi začne tvrdnout, nic si z toho nedělejte. Je možné ji znovu naředit vodou a opět prohřát do tvárného stavu.

Z ještě teplé hmoty odebereme kousek a zbytek pečlivě zabalíme do potravinářské fólie, aby nám nevysychal. S hmotou pracujeme jako s těstem, je pěkně tvárná a nelepí se na ruce. Můžeme vyválet silnější placku a formičkou na vánoční cukroví vykrajovat např. hvězdičky. Vykrojené tvary opatrně přeneste na plech s pečícím papírem a sušte v troubě na 100 stupňů po dobu asi jedné hodiny. Sušit je můžete i na vzduchu, ale bude to trvat několik dní.

Zbytek hmoty můžeme dobře zabalený skladovat i několik dní při pokojové teplotě. Nikdy nedáváme do lednice, hmota nesnáší vlhko a chladno.

Svícen z domácího “porcelánu”

Po hodině, nebo pár dnech, až vykrojené tvary dobře vyschnou, slepíme dva nebo tři stejné tvary k sobě lepidlem Herkules. Hotový výrobek můžeme pomalovat barvičkami a vložit hromničkovou svíčku. Těšíme se na vaše výrobky, fotky můžete vložit do komentářů.

Svícen z Fima nebo modelovací hmoty

nejhezčí obtisky dělají víčka od fixek

Na svícínek pro nejmenší budete potřebovat jen samotvrdnoucí hmotu, čajovou svíčku a podložku. Pokud nemáte samotvrdnoucí hmotu, nevadí, svícínek pak musíte opatrně upéct nebo uvařit.

Z kousku hmoty necháme dětem vyválet kuličku. Tu pak položíme na podložku a vytlačíme do ní čajovou svíčku. Jak hluboko záleží na velikosti kuličky, svíčka může přesahovat nebo být plně zasazená do svícnu. Do hotového tvaru (pořád s čajovou svíčkou vevnitř) můžeme vyrýt či obtisknout nějaký reliéf. My jsme použili obyčejné víčko z fixy, trojhrannou pastelku a zápalky, těstovinová zvířátka nevypadla moc hezky. Svícen můžete také vyhladit, nebo naopak hrubým štětcem vyrýt rýhy. Dětské fantazii se meze nekladou. Nakonec vyndáme čajovou svíčku a necháme dobře vytvrdnout.

Svícen se dá používat zhruba za tři dny.

Šnečková výprava

Tento týden bojujeme bohužel s nemocemi, cesta za pokladem se proto nekonná. Pokud si trasu chcete projít sami jen tak, začátek najdete U Křivé borovice na Venkovním cvičícím hřišti. Poklad (modurit na svícínek) měl být k nalezení u Rozhledny Chvalovka. Můžete si jej vyzvednout ve školce, nebo vyzkoušet recept na studený porcelán. Děkujeme za pochopení.

PS: tak s marodem vyzkoušeno i tvoření s modelovací hmotou Modelit od Druchemy, který si můžete vyzvednout ve školce. Je poznat, že výrobce vyrábí lepidlo Herkules a skvělá lepidla na tapety, modelovací hmota má totiž stejné vlastnosti, zalepené máme úplně všechno.