Lesní školka V Závětří

Náš tým

Lidé v Závětří

Průvodci dětí:   Aktivní členové:
Průvodce v LMŠ
 Gabriela Hofírková  Výkonná ředitelka MA Michaela Křivánková
Průvodce v LMŠ Ing. Dita Majerová  Ředitelka LMŠ Bc. Monika Hrubá
Průvodce v LMŠ Mgr. Markéta Dopitová  Kontakt pro rodiče Mgr. Markéta Dopitová
Průvodce v LMŠ Bc. Monika Hrubá  Zástupce spolku   MA Michaela Křivánková
Průvodce v LMŠ   Bc. Tomáš Chalupský  Účetní / ekonom  Ing. Věra Tomanová
Průvodce v LMŠ  Miroslava Buková
   
Klub šnečků  Ester Pochopová


PRŮVODCI DĚTÍ

Gabriela Hofírková

Gábinu ve školce potkáte především ve třídenní skupině – v pondělí a úterý. Gabča vede ve školce předškolní přípravu a velmi ráda s dětmi peče a tvoří.
Maminka dvou kluků a holčičky, formálním vzděláním fotografka. Dětský pohled na svět mě nepřestává fascinovat. Za možnost trávit s dětmi svůj čas jsem nesmírně vděčná a stále znovu mě dokáží uchvátit a obohatit. Mé přání je, abych přispěla k vytváření přátelského a radostného prostředí pro jejich rozvoj. Jsem přesvědčena, že poznávání přírodních zákonitostí je u malých dětí velmi důležité a do budoucna jim pomůže vytvořit správné morální hodnoty. Práci s dětmi jsem se věnovala 6 let ve skautském oddíle na pravidelných družinových schůzkách, jednodenních i vícedenních výpravách, lyžařských kurzech a letních táborech. Také jsem se několik let podílela na organizaci kurzů pro skautské vedoucí. Dlouhodobě se zajímám o alternativní vzdělávací směry, absolvovala jsem kurzy Efektivního rodičovství i Respektovat a být respektován, vzdělávací kurs Školka přes hranice s následnou stáží ve Finsku a roční vzdělávací kurs pro pedagogy lesních školek Školka blízká přírodě. Nyní studuji pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity, obory Speciální pedagogiga a Předškolní pedagogika. Ve školce V Závětří pracuji od roku 2013.

Ing. Dita Majerová

Ditu děti potkají ve školce každé pondělí, úterý a středu. S chutí s dětmi a Kutilem kutí a je členem Rodičovské rady. Miluje přírodu, tanec, humor, legrační písničky, dobrodružné akce, humor a ráda to všechno sdílí s dětmi.
Od malička jsem chtěla být učitelkou v mateřské školce a v pozdějších letech jsem zase toužila stát se profesionálním ochráncem přírody. Začala jsem proto studovat pedagogiku, ale brzy mi bylo jasné, že současné podání práce s dětmi pro mne není to pravé. Rozhodla jsem si splnit alespoň druhý sen, kterým bylo pracovat venku v přírodě a tak jsem přešla ze studia pedagogiky na krajinné inženýrství na ČZU v Praze. A vida, v naší mateřské školce se obojí krásně spojilo. Práci s dětmi jsem se věnovala několik let ve skautu při vedení malých světlušek, v naší lesní školce jsem již od začátku, tedy již celé čtyři roky. Nejdříve jako dobrovolník, po rodičovské dovolené již jako zaměstnanec. Nejvíc mně ale vyškolila naše dcerka Adélka. A aby nezůstalo jen u neoficiálního školení, rovněž jsem absolvovala velice inspirativní dvouletý kurs pro lesní pedagogy organizovaný Asociací lesních mateřských školek – Průvodce dětí světem a v současnosti studuji předškolní pedagogiku na MUNI. Je to nejkrásnější práce jakou jsem kdy měla, přestože je občas dost náročná.

Mgr. Markéta Dopitová

Na Markétu se děti můžou těšit každou středu, čtvrtek a pátek. Je vedoucí našich dvoudeňáčků. Ve školce vaším člověkem ohledně přijímání nových dětí, docházky, omluv a náhrad, můžete se u ní i přihlašovat na tábory. V Závětří vede environmentální výchovu a spolu s dětmi se stará o naši přírodní zahradu.
Myšlenka lesních školek je mi velmi blízká. Během několika let práce s dětmi různého věku na programech spojených s environmentální výchovou a pobytem v přírodě jsem měla možnost pozorovat, jak přírodní prostředí a trošku jiný přístup než v běžných školách a školkách na děti působí. Velmi ráda bych tímto způsobem s dětmi pracovala i dlouhodobě, ne jen několik dnů v rámci tábora nebo pobytového programu a myslím, že právě lesní mateřská škola je pro to ideálním místem. Momentálně absolvuji roční vzdělávací kurs pro pedagogy lesních školek. V Závětří pracuji od srpna 2015.

Bc. Monika Hrubá

Na Moniku se děti můžou těšit každé pondělí, úterý a středu. Je to naše odbornice přes psy a do školky chodí spolu se štěnětem Arwen.
Vystudovala jsem sociální pedagogiku a volný čas na Pedagogické fakultě v Brně a před rokem dokončila studium předškolní pedagogiky. Když jsem v r. 2010 zjistila, že existují lesní školky, volba byla jasná. Za vznikající lesní školkou jsem se přestěhovala do Prahy a tři roky pracovala na plný úvazek jako pedagog v lesní školce V mechu a kapradí. Před šesti lety jsem se setkala s intuitivní pedagogikou, Pärem Ahlbomem a Merete Lövlie a od té doby se účastním seminářů v Německu a letních kurzů ve švédském Solviku, kolébky intuitivní pedagogiky. Účastnila jsem se projektu výchovy štěněte pro nevidomé, kdy jsem se rok a půl všude pohybovala s pejskem. V té době jsem pracovala na částečný úvazek v lesní školce a waldorfské školce v Brně. Paralelní zkušenost z obou prostředí a skupin dětí a jak se dynamika a pocit ve skupině změnil, poté co pejsek odešel do speciálního výcviku a už školku nenavštěvoval, mě přivedla k přání nadále se věnovat propojování lidí/dětí-zvířat-přírody. Kromě práce s dětmi ráda cestuji, jsem v přírodě, mám ráda zvířata, tance a hry všeho druhu, péči o své rostliny a zahrádku, bytí s přáteli a svůj domov.

Bc. Tomáš Chalupský

Na Tomáše narazíte ve školce každý čtvrtek a pátek, kdy kutí, nebo se pere s naší klučičí smečkou.
Věřím, že je třeba dělat věci, které jsou k nezaplacení. A tak mám radost, že v lesní mateřské školce V Závětří mohu pracovat alespoň jeden den v týdnu. Skromnou odměnou je mi brigádnická mzda, skvělou odměnou zase radost malých lidí, kteří mě vítají při příchodu do práce. Kdo to má?
Jsem rodilý Brňák, před nastěhováním do Žebětína, jsem žil v centru, kde jsem po studiích na FSS MU spoluzaložil a pět let budoval filmové studio Epicture. Přišel jsem si na to, že promlouvat k lidem osobně je mi cennější a radostiplnější než skrze video. Po hříchu nechci, aby výsledky mé práce přitahovaly lidi k digitálním zařízením, smysl lidského života je přece v lidském společenství. Filmování se stále věnuji jako dokumentarista a učím v projektu Kreativní Partnerství.

Miroslava Buková

AKTIVNÍ ČLENOVÉ

MA Michaela Křivánková

Zakladatelka a koordinátorka lesní školky, předsedkyně Výkonné rady spolku. Život a studium mimo vlasti moravské ji naučil, že udržitelný svět není utopie.
Teoretik a věčný snílek, který touží vytvořit dokonalý svět pro své dva syny. Součástí tohoto dokonalého světa se ukázala být i myšlenka lesní školky a práce na jejím uvedení k životu zde na kraji Brna. Práci s dětmi se věnuji již téměř 20 let :), kdy jsem odešla jako au-pair do Mnichova. Zde jsem poprvé slyšela o tzv. přírodních školkách. Paradoxně jsem se na ně dívala nedůvěřivě, děti běhají celý den v botách a venkovním oblečení, samy si uklízí, samy si vaří oběd, vždyť to přeci nejde! Proč nemají samostatné postýlky a nepřevlékají se do pyžamek? Proč říkají učitelkám jménem a kdo jim dovolil vykopat si tu obří jámu uprostřed zahrady? Praxe v českých školkách byla tolik jiná a na děti visící na stromě 5 metrů nad zemí mne rozhodně nepřipravila. Až studium pedagogiky a psycholingvistiky (vývojové poruchy řeči u dětí) na LMU v Mnichově mi ukázalo, že výchovných směrů ve školství existuje mnohem víc. Osobně se nejvíce nechávám inspirovat pedagogikou waldorfskou a ráda bych, aby se tímto směrem ubírala i naše lesní školka.

Přesunout se na začátek