Menu Zavřeno

Distanční výuka: Vážka a drak

Pozor změna: Posunuly se nám hranice volného pohybu, příští týden slibovaná stopovačka na Veveří bude.

Tentotýdenní stopovačka měla proběhnout za hranicemi města Brna, současná situace nám ji bohužel neumožňuje. Tvořit můžeme ale vždy. Často je to tak, že čím je materiál na tvoření jednodušší, tím více zábavy si s ním užijeme. Zvlášť když má člověk doma malé a zvědavé děti, které každý výrobek potřebují nadesetkrát, není potřeba vydávat za tvořící materiál tisíce. Dnes proto budeme tvořit z materiálu, který určitě máte doma všichni a možná jej díky sušičce na prádlo nebo sušáku tolik nepotřebujete. A o co se jedná? Ano, o kolíčky na prádlo. Právě teď, za současného bezbarvého počasí, nám přinesou domů trochu barvy a jara. Vyběhněte proto na balkón nebo na zahradu a přineste si pár zašlých dřevěných kousků. Doporučuji pobrat všechny, naše děti se se do tvoření zabraly natolik, že se vrhly i na plastové.

Příprava

Barvení velikonočních vajíček zná každý. Ve školce používáme s dětmi barvy přírodní, případně bahno – odkaz zde 🙂 Červenou řepou nebo kurkumou můžete obarvit i kolíčky, ale tyto barvy rády pouští a jdou špatně vyprat. Sáhneme tentokrát raději po něčem umělejším a připravíme si:

 • kolíčky na prádlo,
 • akrylové barvy,
 • špejli,
 • skleničku s vodou,
 • hrubý a tenčí štětec.

Kolíčky nejprve upevníme na špejli nebo klacík a jeden po druhém natřeme. Vybereme zářivé jarní barvy, tak jak to děti mají rády. Pro naše tvoření budeme potřebovat žlutou, zelenou a červenou. Kdybyste potřebovali poradit, zde názorné video. Kolíčky necháme dobře zaschnout, my je zapíchli do květináče. Pokud máte hezké nové kolíčky, tento krok můžete přeskočit. A pokud se vám doma barvit nechce, fixky a pastelky udělají podobnou službu.

Dnes si vyrobíme dvě zvířátka. Drak je sice krásný, ale vhodný jen pro šikovné předškoláky a starší sourozence. S vystřihováním se potrápí i maminka. Pro menší děti najdete pod drakem návod na vážku. Stejně jako drak létá a zelená může být také 🙂

Dračí trampoty

Minulý týden jsme ve školce zachraňovali princeznu Sněženku, a přitom zpívali písničku o drakovi. Jednoho takového draka si proto vyrobíme. Pokud je na vás sedm hlav moc, nebo písničku neznáte, můžete zkusit třeba Bezzubku. Budeme potřebovat zeleně pomalované kolíčky a předlohu, kterou si můžete stáhnout zde v PDF.

Tisk je připraven pro barevnou tiskárnu, ale jde si jej obmalovat ručně a vybarvit pastelkami, případně vystříhat entlovacími nůžkami z barevného papíru. Je to dokonce o něco jednodušší, než se trápit vystřihováním desítek zoubků podle předlohy. A kdo říká, že drak musí mít zubatý ocas? Ten Bezzubčin je podstatně jednodušší. Ostatně, ani jazyk není zrovna jednoduchý. My si vystačili s kouskem barevného papíru a značně zjednodušeným tvarem. PDF proto použijte jen jako velmi volnou inspiraci.

Na draka budeme potřebovat:

 • sedm zelených kolíčků.
 • červený, žlutý a zelený papír na křídla, ocas a jazyk,
 • černý fix,
 • lepidlo,
 • 14 koleček z děrovačky (z tvrdého lesklého papíru)

Nejprve nalepíme žlutý plamen na větší červený plamen. Oba poté nalepíme na vrchní stranu kolíčku ZEVNITŘ.

Křídla rovněž vystřihneme a přilepíme je také na vrchní stranu kolíčku. K tomu rozevřeme kolíček co nejvíc můžeme, kápneme kapku lepidla na křídlo a druhou na kolíček a zasuneme křídla co nejhlouběji to jde. Snažíme se přitom nezalepit kovovou svorku kolíčku.

Na dračí ocas opatrně ohneme zoubky nahoru, nebo si vytvoříme ocas mnohem jednodušší. Ocas následně nalepíme na spodní polovinu kolíčku.

Nakonec vezmeme tlustý černý fix, kterým namalujeme nosní dírky. Vezmeme dvě kolečka z děrovačky (ideálně procvakneme tužší bílý papír) a namalujeme a nalepíme i oči. Pokud máme nalepovací očička, tak můžeme použít i ta, drak na nás bude roztomile poulit oči. A máme hotovo.

A co s drakem? Společně si můžeme zahrát dračí písničku, nebo jít zachraňovat princeznu.

Dračí trampoty – P. Jurkovič, J. Žáček

Tenhle drak má sedm hlav,
pořád je z nich celý paf.
Hlava s hlavou se mu hádá,
co by která právě ráda.
První hlava chce číst knihy,
druhá spěchá na dostihy,
třetí zpívá tralalala,
čtvrtá by zas ráda spala,
pátá už se vidí v kině,
šestá touží po zmrzlině,
sedmá hlava z toho chřadne.
Dohodnou se – nebo snad ne?
Každopádně, tak či tak, není snadné býti drak!

Vážka

Pokud u vás doma draci nefrčí, nebo chcete na výrobu něco jednoduššího, vyzkoušejte vážku. Potřebovat budete:

 • barevný kolíček na prádlo,
 • křídla z papíru,
 • tvrdý papír na podlepení,
 • barvy nebo pastelky,
 • dvě očička,
 • černý fix,
 • knoflík.

Postup je podobný. Nabarvěte kolíček a vystřihněte vážce křídla. Můžete je podlepit tvrdým papírem, vážka déle vydrží. Křídla nalepte zevnitř do kolíčku z přední spodní strany. Pokud se spletete, nevadí, důležité je nezalepit lepidlem kovovou sponku. Nahoru přijdou opět dvě očička z tvrdého papíru. Křídla můžete pomalovat, polepit barevnými kolečky z děrovačky, nebo vážce místo hlavy nalepit pěkný knoflík. Fantazii se meze nekladou.

Pěkné tvoření.