Menu Zavřeno

Klub šnečků: Přikrmování vodních ptáků

Minulý týden jsme putovali za ptáčky na krmítku, tento týden se podíváme za vodním ptactvem. Na našich rybnících, řekách nebo na přehradě v zimě narazíme především na kačeny a labutě, ale vodních ptáků je mnohem více. Od listopadu do března můžeme u vody pozorovat následující druhy:

V odkazech najdete fotografie i hlasy ptáků, poslechněte si je.

Stejně jako u ptáků našich zahrad a polí platí při přikrmování několik základních zásad:

  • přikrmujeme jenom v zimním období, zejména během silných mrazů,
  • nabízíme pouze základní neochucené potraviny,
  • a pokud vidíme, že se ve vodě nebo jejím okolí vyskytuje větší množství krmiva, žádné další nepřihazujeme.

To má mnoho důvodů. Pokud je ve vodě spousta rozmočených rohlíků, zeleniny, zbytků od oběda atd. nevypadá to v první řadě zrovna hezky. Dalším, ale mnohem důležitějším důvodem je to, že přinesené potraviny způsobují velký nárůst živin ve vodě, co má za následek její znečištění. Voda je kalná, potápky a kačeny nic nevidí a nemohou se dobře potápět za přirozenou potravou. Ve vodě se množí velké množství mikroorganizmů, které následně můžou působit i toxicky a máme tu plísně, bakterie a kdoví co za breberky. Dokonce prý i botulismus. V neposlední řadě nadměrné množství potravy může způsobit, že se zejména mladí a nezkušení ptáci příliš dlouho pohybují u zamrzajících rybníků. Při prudkém mrazu zde mohou přimrznout, nebezpečné jsou např. kovové trubky zábradlí, nebo stavidla. To se stává především poněkud těžkopádným labutím, ale nebojte, zdravý pták nezamrzne. Místní záchranná stanice uvádí, že naprostá většina „přimrzlých“ ptáků při pokusu o záchranu v poklidu odletí.

A čím tedy krmit?

ANONE
Obiloviny (pšenice, oves, žito a další)Kořeněné, slané, sladké, mastné potraviny
Hrášek, kukuřice – čerstvá, rozmražená, naklíčená cizrna nebo slunečniceZbytky jídla z kuchyně
Salát, listová zelenina, vařené nesolené bramboryPlesnivé, zkažené potraviny
Odřezky nebo slupky ze zeleninyKrmivo s ostrými hranami, které by mohlo ptákům poranit jícny
Speciální granule pro vrubozobé ptákyPříliš mnoho jídla na jednom místě

Pozor na pečivo! K rybníku nenoste žádný chleba ani rohlíky, nebo dokonce buchty. Ne všechno, co nám chutná, nám i prospívá. A tak je to i u ptáků. Nabízené dobroty jim sice chutnají, ale i s dobrým úmyslem přinesené potraviny můžou ve velkém množství vodním ptákům uškodit. Pro ptáky pečivo představuje snadný zdroj energie. Chybí v něm však důležité vitamíny, minerály a stopové prvky, potřebné pro jejich zdravý růst a fungování.

Zvlášť nevhodné je přikrmování pečivem během hnízdní sezóny. Nedostatek potřebných živin v potravě způsobuje nesprávný vývin kostí a kloubů mladých ptáků a jejich následné deformace. Ty můžou mít za následek neschopnost létat. Takový pták mnohokrát není schopen pro sebe zabezpečit dostatek potravy a často se stává i snadnou kořistí predátorů.

Šneččí výprava

2020

A teď už ke stezce pro Šnečky:

Tentokrát začátek nenajdete blízko školky ani u rybníka, ale u Brněnské přehrady. Začátek hledejte, když už jsme u těch ptáků, u Bistra U Čápa, zaparkovat můžete na parkovišti, nebo dojet autobusem na Přístaviště a pak pár set metrů pěšky. Cesta povede směrem k Sirce a je vhodná pro odrážedla i pro kočárky. Doporučujeme si vzít nějaký dopravní prostředek a helmu. Cesta je značena stopami, jaké budou, se nechte překvapit.

Krásný skoro jarní den všem.