Menu Zavřeno

Tipy na zimní vybavení

BOTY A PONOŽKY

Snad nejdůležitější část výbavy. Musí mít dostatečný nadměrek nejen do délky, ale i do šířky, jinak noha není dobře prokrvená a mrzne. Velikost bot by měla umožnit dát dítěti např. druhé ponožky, ale v tomto případě rozumně. Opravdu málokteré boty jsou dost široké na dvě a více silných ponožek. (raději tenčí funkční ponožky a široké boty, než několikery tlusté bavlněné ponožky a utlačená zmrzlá noha). Slušně široké teplé boty, které se dobře obouvají jsou např. Columbia.

Výborný materiál na ponožky je vlna, která hřeje i mokrá např. značky Diba (v Brně prodává např. Outdoorkids v Maxu na Kubíčkové) nebo Surtex (a nebo pletené z Merina od babičky :), případně nějaké funkční materiály (lyžařské ponožky a spol.).

Jiný typ obuvi zvolíte do plískanic a jiný typ do sněhu. Minimálně jedny z bot by měly být zateplené gumáky nebo sněhule do mokra a břečky. Všechny druhy bot musí mít  teplou výstelku a musí být nepromokavé. Podrážka s protiskluzovou úpravou je ideální. Pokud je hodně sněhu, volte raději vysokou botu, jinak stačí boty kotníčkové. Počítejte s tím, že děti milují louže bez ohledu na roční období. Průběžně proto kontrolujte, jestli do bot nezačalo zatékat.

FUNKČNÍ OBLEČENÍ

Více vrstev je vždy lepší než jedna tlustá bunda. Popis tří základních funkčních vrstev viz níže, ale samozřejmě je nutné podle počasí případně jejich počet navýšit a přidat například více hřejivých vrstev.

První vrstva by měla především odvádět pot od těla. Bavlna opravdu není vhodný materiál do zimních podmínek ve školce, zvláště na spodní vrstvu prádla. Děti se ve školce při hrách často zpotí (nebo už cestou v autě), bavlněné oblečení vše vsákne a pak studí a dítě se už nedokáže zahřát, nehledě na počet vrstev, které má na sobě. Pod funkční prádlo nepatří bavlněné tričko nebo ponožky, jinak svou funkci ztrácí. Funkční prádlo by nemělo být příliš volné, ale co nejlépe přiléhat na tělo.
Jako spodní vrstvu raději podvlékačky než punčocháče (při mokrých botách se dítě nemusí vysvlékat donaha, ale sundá si jen ponožku)
Stejně jako u ponožek je výborná merino vlna, ale i jakékoliv jiné funkční materiály dobře poslouží. Merino oblečení lze koupit nebo si nechat ušít (např. zde nebo doporučuji hledat na Fleru), ale méně nákladnou a přitom dostačující alternativou je třeba funkční oblečení z Decathlonu. Máte-li čas a trpělivost, dost dětského funkčního oblečení se najde i v secondhandech.

Druhá vrstva by měla hřát. Opět jsou vhodnější fleesové mikiny nebo pletené svetry, než bavlněná mikina, která se často přes rukáv nasákne vodou (např. při umývání rukou nebo zkoumání kaluže). Obdobně to platí u kalhot a podvlíkaček. Počet hřejivých vrstev volte podle počasí a potřeb dítěte.

Třetí (nebo spíše svrchní) vrstva by měla chránit před vlivy počasí – vítr a déšť. Pokud není bunda zcela nepromokavá, přibalte do batohu i v zimě pláštěnku, v případě mokrého sněhu pomůže hodně.
Nepříliš ideální je kombinéza, sice výborná na válení do sněhu (toho většinou mnoho nebývá), ale v případě potřeby jít na záchod s ní mají děti problémy. Vhodnější je kombinace kalhot s kšandami a bundy s kapucí (při zmáčení lze také vyměnit pouze mokrý kus, není nutné vyřadit z provozu celou kombinézu).

Pozor na těsné lemy/gumičky rukávů bundy nebo nohavic kalhot, omezují krevní oběh a pak mrznou ruce/nohy.

RUKAVICE

Nejdůležitější je dostatečné množství, minimálně troje. Alespoň některé z rukavic by měly být šusťákové/nepromokavé. Je vhodné mít jak prstové rukavice (z vlny), ve kterých se dětem dobře hraje, tak palčáky), které mnohem lépe zahřejí. Prosíme, vybírejte rukavice tak, aby si je dítě dokázalo alespoň částečně nasadit samo a nebo šly dobře oblékat. Pokud s rukavicemi “bojujete” již doma v teple, pak je velká pravděpodobnost, že se nám s promrzlými prsty nepodaří je správně obléknout (palčáky se zipem nebo širokým návlekem přes rukáv). Nepříliš vhodné jsou různé způsoby uchycení, které sice mohou zabránit ztrátě, ale většinou vedou k tomu, že se rukavice téměř ihned po příchodu do školky někde promáčí. Když už nějak rukavice uchycovat, tak raději gumička kolem zápěstí (pozor aby neškrtila), nevhodné jsou rukavice na gumě provlečené rukávy bundy, dítě kvůli výměně rukavic musí v mrazu svlékat bundu.

NA HLAVU A KRK

Ideální pokrývka hlavy je kukla z merinovlny nebo vlněná kuklička podšitá bambusem. Opět platí, vlna hřeje i mokrá. Špatné nejsou ani pletené vlněné čepice nebo funkční materiály. Pozor na pletené čepice a šály s dlouhým chlupem. Zpocenou dětskou pokožku mohou snadno podráždit a šály jsou v lese či na hřišti životu nebezpečné. Nikdy také neovazujte dítěti pusu šálou či šátkem, nebo nepořizujte lyžařskou kuklu přes ústa, srážející se „pára od pusy“ může způsobit omrzliny.

Za mrazu a větru je třeba dítěti ošetřit kůži obličeje, protože dětská kůže je velmi citlivá nejen na UV záření, ale snadno omrzne i při mírném mrazíku. Je lépe použít mast nežli krém (obsahují více vody). Je celá řada přípravků pro děti určených k ošetření pokožky v zimním období, nebo můžete použít obyčejný Bepanthen či vazelínu z lékárny.