Menu Zavřeno

Klub Šnečků: Mýdlové tvoření

Tvořit spolu s mámou a tátou je pro většinu dětí jedinečný zážitek. Jestli spolu pečete, malujete nebo kutíte není důležité, stejně jako jestli danou dovednost ovládáte. V dnešní době najdete na netu návod na téměř vše a minimálně v očích dětí vznikne vždy umělecké dílo. Děti ve školce i na táborech se nadchnou pro cokoli a výroba mýdla patří mezi vděčné činnosti. Nic moc se při výrobě nezašpiní a vznikne užitečný výrobek. Co víc si přát?

Když děti věci sami vyrábějí, naučí se rozlišovat různé materiály a textury. Při výrobě mýdla můžete použít jemné měkké kvítky, tvrdé koření, hrubý mák nebo drsnou kávu, mýdlo mění svoje skupenství z pevného na tekuté a zase zpět a následně se rozpustí ve vodě… Můžeme si namíchat barvy podle vlastní fantazie a svobodného výběru a co teprve ty vůně. Při výrobě mýdla se fantazii meze nekladou.

A jak si jednoduše vyrobit mýdlo bez přidané chemie? Výroba mýdla od začátku do konce není žádná legrace, ale nebojte se, s louhem pracovat nebudeme. My si vyrobíme bylinkové mýdlo z mýdlové hmoty nebo z běžného olivového mýdla.

Jako první si připravte to správné vybavení a suroviny. Potřebujeme zástěru, dva malé do sebe pasující hrnce, vařečku na míchání a naběračku, kterou budete mýdlo odlévat do formiček. Dále pak mýdlovou hmotu, mýdlové vločky, jádrové olivové mýdlo, bylinky, vůni, potravinářskou barvu a můžete použít i malou plastovou rybičku nebo autíčko. Jako formičky poslouží nejlépe muffinové bábovičky nebo silikonové formičky na čokoládu. Z báboviček na písek mýdlo nedostanete ven.

Měsíčkové mýdlo s olejíčkem

Mýdlovou hmotu si nakrájejte na menší kousky a rozehřejte ve vodní lázni. Zahřívejte pomalu a jen krátce, aby se příliš nezahustila. Pokud se tak stane, nepropadejte panice, stačí přidat trochu vlažné vody a rozmíchat. 

Až se hmota rozpustí, přidejte pár kapek potravinářské barvy podle svých představ. Nepřehánějte to s množstvím, barví opravdu intenzivně a mít po umytí namodralé nebo zelené ruce není naším cílem. Do směsi přidejte pár sušených kvítků pro potěchu oka, pár mýdlových vloček jako plnidlo, můžeme přidat i mletá kávou, ovesné vločky nebo mák jako peeling. Do mýdla přidejte klidně i koření, badyán nebo mletá skořice mýdlo krásně provoní. Nakonec přikapejte voňavé silice, naší nejoblíbenější je heřmánek, grep nebo měsíčkový olej. Použít můžete i potravinářské příchutě, proč si nevyrobit rumové nebo ananasové mýdlo 🙂 

Při výrobě se nebojte experimentovat, do již chladnoucí hmoty zamíchejte ještě neobarvený nebo jinak zbarvený kousek hmoty a získáte zajímavě žíhané mýdlo. Pokud máte transparentní mýdlovou hmotu, použijte ji k zalití různých předmětů – mušliček, kávových zrn, badyánu, nebo malých plastových hraček. Umývání rukou půjde dětem hned veseleji.

Mýdlo odlijte do připravených silikonových formiček a nechte minimálně přes noc ztuhnout. Mýdlo rychleji ztuhne v chladnější místnosti nebo na podlaze, nedávejte ho do lednice nebo do mrazáku, orosilo by se. Poté musí mýdlo alespoň 1-2 týdny zrát.

Není mýdlo jako mýdlo. Pokud chcete dělat mýdlo s dětmi, jde především o to si trochu zaexperimentovat. Se Simonkem jsme vyzkoušeli tři varianty.

Měsíčkové mýdlo

Na výrobu “antibakteriálního” měsíčkového mýdla budeme potřebovat:

 • základní bílou hmotu
 • mýdlové mléčné vločky
 • měsíčkové květy
 • měsíčkový olej
 • 100% grepovou silici
 • TeaTree olej
 • kapku červené a žluté potravinářské barvy

Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky a rozehřejeme ve vodní lázni. Do směsi přidáme pár sušených okvětních lístků měsíčku, kapičku žluté a červené potravinářské barvy a zamícháme. Přidáme pár kapek grepové silice, na jedno větší mýdlo půl čajové lžičky měsíčkového oleje a několik kapek Tea Tree. Rychle promícháme a lejeme do formiček. Povrch ozdobíme několika oranžovými lístky měsíčku.

Levandulové mýdlo

Na výrobu levandulového mýdla budeme potřebovat:

 • olivové jádrové mýdlo
 • sušená levandule
 • levandulový olej
 • kapku modré a červené potravinářské barvy
 • struhadlo

Výroba tohoto typu mýdla je vhodnější už pro větší děti. Nastrouháme olivové mýdlo na jemné vločky a rozehřejeme je ve vodní lázni. Mýdlo dáváme až do horkého hrnku, lépe se pak rozpustí. Do směsi přidáme pár sušených kvítků levandule, kapičku modré a červené potravinářské barvy a zamícháme. Přidáme pár kapek levandulového oleje, na jedno větší mýdlo půl čajové lžičky olivového oleje. Promícháme a nalijeme do formiček. Povrch ozdobíme několika fialovými kvítky levandule.

Duhové mýdlo pro jednorožce

Na výrobu duhového mýdla budeme potřebovat trochu více materiálu a trpělivosti. Připravíme si:

 • základní bílou nebo průhlednou hmotu
 • kapku červené, modré a žluté potravinářské barvy
 • různé olejíčky, vůně a 100% silice
 • talířky a misky
 • prkénko
 • váleček na nudle
 • alobal
 • třpytky a jemné cukrářské perličky

Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky a rozehřejeme ve vodní lázni. Rozdělíme do čtyř mističek, jednu necháme bílou a zbývající tři obarvíme žlutě, modře a červeně. Do bílé hmoty kápneme kapičku modré a žluté barvy. Dokud je hmota teplá, můžeme mezi sebou míchat podle chuti a požadavků dětí. K namíchání všech barev duhy nám stačí opravdu jen tři základní barvy. Každou směs jinak ovoníme a pokud chceme, přidáme pár barevných třpytek nebo perliček. Připravte si několik talířů s rovným dnem, počet podle toho, kolik máte nachystaných barev. Na talíř položte kousek hliníkové fólie. Na ni můžete následně nalít vrstvu mýdla. Nechte pět – deset minut zchladit. Hliníkovou fólii odstraňte, položte na sebe všechny plátky mýdla a rozválejte válečkem na nudle. Smotáme do ruličky a nakrájíme nožem na kousky.

Pokud vám, milí Šnečci, chybí mýdlová hmota, vyzvedněte si ji tento týden ve školce. Všechny malé šnečky čeká na terase malý balíček s bílou mýdlovou hmotou (cca 150 g), mýdlovými vločkami a sušenými květy a můžete si na pár dní zapůjčit i potravinářskou příchuť, aby vaše mýdlo bylo krásně voňavé. Na výběr máte např. ananas nebo vanilku 🙂

Tvoření zdar a těšíme se na vymydlené šnečky.