Menu Zavřeno

Úkolníček: Obrázkový diktát

Dnes Markéta zdraví všechny předškoláky. Na tento úkol budete muset zapojit prostorovou představivost, pravolevou orientaci, soustředění, porozumění pokynům, koordinaci oko-ruka, vyjadřovací schopnosti… zkrátka spoustu věcí.

Vyzkoušíme si malovat obrázek co nejpřesněji podle popisu. Poproste mámu, tátu nebo třeba staršího sourozence, aby vám popsal obrázek. Na ten se předem nedívejte, malujte jen podle toho, co uslyšíte.

Jak na to? Popisujte dítěti obrázek, který předem nevidělo, můžete použít ten náš nebo si nakreslit jakýkoliv jednoduchý vlastní. Dítě se snaží kreslit obrázek podle popisu. Popisujte postupně, klidně pokyn několikrát zopakujte, když vidíte, že dítě tápe.

  1. Uprostřed papíru nakresli domeček. Domeček má červenou střechu, dvě modrá okna a hnědé dveře. Na levé straně střechy je komín. Na komíně sedí pták.
  2. Nad domem jsou tři modré mraky.
  3. Vpravo od domu roste strom, na stromě je 5 červených jablek.
  4. Před domem kvetou květiny.

Tipy:

  • Při vymýšlení obrázků a jejich popisů se zaměřujte na pojmy vpravo, vlevo, před, za, nad, pod, vedle apod.
  • Zkuste si role vyměnit, dítě vymyslí a nakreslí obrázek, který vám bude popisovat vy budete kreslit.
  • Obdobně se dají využít kostky stavebnice (vhodné zvláště pro děti, které nerady kreslí). Dítě staví stavbu podle vašich pokynů a obráceně.
  • Máte-li doma vysílačky, můžete je využít k předávání pokynů z pokoje do pokoje a z obrázkového diktátu může být velmi dobrodružná hra.