Menu Zavřeno

Vajíčkoví panáčci

Velikonoce jsou tady a doba příprav na jejich oslavu vrcholí. Větvičky ve váze již jistě máte, v lednici schováváte bílá vajíčka na kraslice a na zítra si pro vás Gabča připravila velikonoční Jidášky.

Co ale s kropenatými hnědými vajíčky, která nejdou obarvit podle našich představ? Vyrobte si s námi vajíčkové pajduláčky.

Co budeme potřebovat?

  • skořápky od vajec,
  • zemina/piliny/vata,
  • semena obilí, trávy nebo řeřichy,
  • kalíšky na vajíčka,
  • barevný tvrdý papír,
  • černou fixu 

Jak na to

Nejprve rozklepneme opatrně vajíčko tak, aby nám zůstal velký celistvý kus skořápky. Můžeme se pokusit uříznout i jen špičku. Obsah vajíček schováme do ledničky a zužitkujeme do jidášků, které si pro nás na zítra připravila Gábina.

Vajíčko pečlivě umyjeme zevnitř i zvenku. Skořápky usadíme do kalíšků na vajíčka a nasypeme do nich substrát nebo kvalitní zeminu. Pokud nemáme, můžeme použít i lžičku písku smíchanou s pilinami, nebo i jen vatu. Na vrch vložíme velikonoční osení, travní semeno, bylinky nebo i jen rychle rostoucí řeřichu. Semínka zalijeme a vajíčkům namalujeme permanentní fixou očička, pusu a nos.

Pokud použijeme řeřichu zasazenou ve vatě, můžete si již po pár dnech pochutnat na chlebu s máslem a ostříhanou řeřichou. Z pšenice nám naopak vyrostou po týdnu dlouhé vlásky, které lze svázat do culíku úzkou stužkou nebo zastřihávat. V každém případě platí, že semínka potřebují vlhko, teplo a světlo. Pokud chcete proces růstu urychlit, namočte semena do vody, ty nabobtnají a rychleji vyklíčí.

Pokud nemáme kalíšek na vajíčka, uděláme vajíčkům krk – prstýnek z papírového proužku tvrdého barevného papíru jako podstavec.

Foto převzato z vytvarna-vychova.cz, naše vlásky ještě nerostou.