Menu Zavřeno

Vysejte si hrášek

Zkoušeli jste klíčit hrášek na pučálku? Jak vám chutnala? A přišli jste na to, proč hrášky při klíčení tolik zvětšily svůj objem?

Dnes si založíme s hráškem pokus další, budeme sledovat, jak z něj vyroste celá rostlina. Pokus jde dělat v květináčku s hlínou, který si poté můžete nechat třeba na balkóně, a možná se dočkáte i úrody. Pro lepší pozorování můžete semínka umístit do zavařovací sklenice jen na ubrousek, kde rostlinka dokáže nějakou dobu růst. Pokud máte možnost, vyzkoušejte oba způsoby.

Pamatujete si z předchozího pokusu, co potřebuje semínko k vyklíčení? Vodu, tak nezapomeňte zalévat a pozorujte, co se bude dít. Zkuste si na papír alespoň každý druhý den kreslit, co se v květináčku děje. Předškoláci (i ostatní děti, které zajímají čísla), měřte si rostlinku pravítkem a zapisujte si, jak se zvětšuje.

Zkuste odpovědět na otázky?
(odpovědi najdete na konci příspěvku)

 • Kterým směrem rostou kořínky a kterým stonek a listy?
 • Proč se rostlině na ubrousku po čase přestane dařit? Co jí chybí oproti rostlině v květináči?
 • Proč se vám rostoucí rostliny často naklání? Za čím se natahují?
Hrášek na pučálku třetí den po zasazení, dole 10 dní po zasazení. Přežily i sníh a Simonkovi vesele rostou.

Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/132645151515258152/

Odpovědi na otázky.

 • Kterým směrem rostou kořínky a kterým stonek a listy?
  Kořeny rostou vždy směrem dolů zatímco stonek a listy vzhůru. Rostlina směr růstu opravdu pozná a i kdybychom ji otočili „vzhůru nohama“, bude stáčet kořeny zpět dolů k zemi a nové listy a stonek nahoru ke slunci.
 • Proč se rostlině na ubrousku po čase přestane dařit?
  Rostlině na ubrousku chybí živiny. Zatímco klíček a první listy si berou živiny ze semínka a stačí jim přidat vodu, po čase se zásoby v semínku vyčerpají a nová rostlinka se musí začít živit sama. Podobně jako my potřebujeme jídlo, rostlina potřebuje některé živiny z hlíny.
 • Proč se rostoucí rostliny často naklání? Za čím se natahují?
  Naklání a natahuje se za sluncem. Za pomoci slunce a vzduchu si rostlinka v listech dokáže mnohé živiny sama vyrobit. Část živin k růstu si tedy vezme z hlíny a část si vytvoří sama.