Co je lesní školka

Les je jako jedno velké hřiště a příroda jako moudrá učitelka – trpělivá, přívětivá i nesmlouvavá. Děti ve věku tří až šesti let, které jsou nejčastějšími návštěvníky lesních MŠ, najdou v přírodě to, co právě potřebují. Energií nabití ďáblíci přeskakují překážky, běhají a lezou tam, kam si ještě troufnou. Kdo potřebuje chvilku klidu, najde si tiché místo, odkud může pozorovat ptáky ve větvích nebo pilné mravence.

Pedagogové připravují program, který přirozeně navazuje na roční období a místo, které se pro daný den stává učebnou pod širým nebem. Pomůckami jsou často přírodniny – klacík jako tužka na kreslení v písku, kamínky jako hudební nástroj nebo počitadlo. Děti mohou poznávat všemi smysly – jak voní letní louka, jak zní různé druhy dřeva. A společně s učiteli přemýšlí a pozorují, pro koho má luční kvítí a plody lesa význam, poznávají vlastní hranice a rozvíjejí přátelství ve hrách, které mají v lese nekonečně mnoho podob. Neznamená to však, že děti z lesní MŠ nepoznají „výdobytky civilizace“, ba naopak. V zimě si děti uvědomí krásu teplého domova, po celý rok cestují veřejnou dopravou za různými návštěvami a účastní se kulturních a jiných společenských událostí ve svém okolí. Lesní mateřská škola také vytváří různé slavnosti a jarmarky pro veřejnost.

Zásadou v lesních MŠ je menší počet dětí na pedagoga, než je tomu v klasických MŠ. Optimální počet je patnáct až dvacet dětí doprovázených vždy nejméně dvěma dospělými. (přejato z webu Asociace lesních mateřských škol www.lesnims.cz)

Myšlenka lesních mateřských škol není až taková novinka, jak by se mohlo zdát. První školky vznikly již v 50. letech ve Skandinávii, odkud se tato myšlenka rychle rozšířila především do západní Evropy. U nás lesní školky vznikají poslední tři roky a v současné době jich Asociace LMŠ eviduje přes 150.

Pokud teprve tápete, co taková lesní mateřská školka obnáší, snad Vám napoví následující články a reportáže.

„Věř mi, sám jsem to zažil, v lesích se dozvíš více než v knihách. Stromy a kameny tě naučí to, co se nedozvíš od žádného z učených.“ (Bernard z Clairvaux)

Přesunout se na začátek