Lidé v Závětří

PRŮVODCI DĚTÍ v Závětří

Gabriela Hofírková

Gábinu ve školce potkáte především ve dvoudenní skupině – v pondělí a úterý a také ve čtvrtek. Gabča se ve školce podílí na předškolní přípravu a velmi ráda s dětmi peče a tvoří.

Jsem maminka dvou dospělých kluků a holčičky, formálním vzděláním fotografka. Dětský pohled na svět mě nepřestává fascinovat. Za možnost trávit s dětmi svůj čas jsem nesmírně vděčná a stále znovu mě dokáží uchvátit a obohatit. Mé přání je, abych přispěla k vytváření přátelského a radostného prostředí pro jejich rozvoj. Jsem přesvědčena, že poznávání přírodních zákonitostí je u malých dětí velmi důležité a do budoucna jim pomůže vytvořit správné morální hodnoty. Práci s dětmi jsem se věnovala 6 let ve skautském oddíle na pravidelných družinových schůzkách, jednodenních i vícedenních výpravách, lyžařských kurzech a letních táborech. Také jsem se několik let podílela na organizaci kurzů pro skautské vedoucí. Dlouhodobě se zajímám o alternativní vzdělávací směry, absolvovala jsem kurzy Efektivního rodičovství i Respektovat a být respektován, vzdělávací kurs Školka přes hranice s následnou stáží ve Finsku a roční vzdělávací kurs pro pedagogy lesních školek Školka blízká přírodě. Nyní studuji závěrečným rokem pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity, obory Speciální a Předškolní pedagogika. Ve školce V Závětří pracuji od roku 2013.

Ing. Dita Majerová

Ditu děti potkají ve školce každé pondělí, úterý a středu. S chutí s dětmi a Kutilem kutí a je členem Rodičovské rady. Miluje přírodu, tanec, humor, legrační písničky, dobrodružné akce, humor a ráda to všechno sdílí s dětmi.

Od malička jsem chtěla být učitelkou v mateřské školce a v pozdějších letech jsem zase toužila stát se profesionálním ochráncem přírody. Začala jsem proto studovat pedagogiku, ale brzy mi bylo jasné, že současné podání práce s dětmi pro mne není to pravé. Rozhodla jsem si splnit alespoň druhý sen, kterým bylo pracovat venku v přírodě a tak jsem přešla ze studia pedagogiky na krajinné inženýrství na ČZU v Praze. A vida, v naší mateřské školce se obojí krásně spojilo. Práci s dětmi jsem se věnovala několik let ve skautu při vedení malých světlušek, v naší lesní školce jsem již od začátku, tedy již celé čtyři roky. Nejdříve jako dobrovolník, po rodičovské dovolené již jako zaměstnanec. Nejvíc mně ale vyškolila naše dcerka Adélka. A aby nezůstalo jen u neoficiálního školení, rovněž jsem absolvovala velice inspirativní dvouletý kurs pro lesní pedagogy organizovaný Asociací lesních mateřských školek – Průvodce dětí světem a v současnosti končím předškolní pedagogiku na MUNI. Je to nejkrásnější práce jakou jsem kdy měla, přestože je občas dost náročná.

Mgr. Markéta Dopitová

Na Markétu se děti můžou těšit každou středu, čtvrtek a pátek. Ve školce je vaším člověkem ohledně přijímání nových dětí, docházky, omluv a náhrad a především obědů. V Závětří vede environmentální výchovu a spolu s dětmi se stará o naši přírodní zahradu.

Myšlenka lesních školek je mi velmi blízká. Během několika let práce s dětmi různého věku na programech spojených s environmentální výchovou a pobytem v přírodě jsem měla možnost pozorovat, jak přírodní prostředí a trošku jiný přístup než v běžných školách a školkách na děti působí. Velmi ráda bych tímto způsobem s dětmi pracovala i dlouhodobě, ne jen několik dnů v rámci tábora nebo pobytového programu a myslím, že právě lesní mateřská škola je pro to ideálním místem. Absolvovala jsem roční vzdělávací kurs pro průvodce lesních školek. V Závětří pracuji od srpna 2015.

Bc. Monika Hrubá

Na Moniku se děti můžou těšit každou středu, čtvrtek a pátek. Je vedoucí našich třídeňáčků a do školky chodí spolu s maxištěňátkem Arwen.

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a volný čas na Pedagogické fakultě v Brně a později i studium předškolní pedagogiky. Když jsem v r. 2010 zjistila, že existují lesní školky, volba byla jasná. Za vznikající lesní školkou jsem se přestěhovala do Prahy a tři roky pracovala na plný úvazek jako pedagog v lesní školce V mechu a kapradí. Před šesti lety jsem se setkala s intuitivní pedagogikou, Pärem Ahlbomem a Merete Lövlie a od té doby se účastním seminářů v Německu a letních kurzů ve švédském Solviku, kolébky intuitivní pedagogiky. Účastnila jsem se projektu výchovy štěněte pro nevidomé, kdy jsem se rok a půl všude pohybovala s pejskem. V té době jsem pracovala na částečný úvazek v lesní školce a waldorfské školce v Brně. Paralelní zkušenost z obou prostředí a skupin dětí a jak se dynamika a pocit ve skupině změnil, poté co pejsek odešel do speciálního výcviku a už školku nenavštěvoval, mě přivedla k přání nadále se věnovat propojování lidí/dětí-zvířat-přírody. Kromě práce s dětmi ráda cestuji, jsem v přírodě, mám ráda zvířata, tance a hry všeho druhu, péči o své rostliny a zahrádku, bytí s přáteli a svůj domov.

Bc. Tomáš Chalupský

Na Tomáše narazíte ve školce každé pondělí a úterý, kdy kutí, nebo se pere s naší klučičí smečkou.

Věřím, že je třeba dělat věci, které jsou k nezaplacení. A tak mám radost, že v lesní mateřské školce V Závětří mohu pracovat alespoň dva dny v týdnu. Skromnou odměnou je mi na živitele rodiny malá mzda, skvělou odměnou zase radost malých lidí, kteří mě vítají při příchodu do práce. Kdo to má?
Jsem rodilý Brňák, před nastěhováním do Žebětína, jsem žil v centru, kde jsem po studiích na FSS MU spoluzaložil a pět let budoval filmové studio Epicture. Přišel jsem si na to, že promlouvat k lidem osobně je mi cennější a radostiplnější než skrze video. Po hříchu nechci, aby výsledky mé práce přitahovaly lidi k digitálním zařízením, smysl lidského života je přece v lidském společenství. Filmování se stále věnuji jako dokumentarista a učím v projektu Kreativní Partnerství.

Hana Oulehlová

Adéla Svobodová

Již dlouhé roky pracuji s dětmi různých věkových kategorií v rámci organizace Klub Hrádek. Práce s dětmi mě vždy velice bavila a čas strávený s dětmi mi připadá smysluplný. Od starších dětí jsem si postupně hledala cestu k těm úplně nejmenším, s kterými díky školce v Závětří mohu pracovat a trávit svůj čas. Domnívám se, že ti nejmenší z nás potřebují nejvíce lásky a péče, protože pocity, které jejich dětství zaplňují formují jejich osobnost.

V současné době studuji speciální pedagogiku, kde se věnuji dětem s narušenou komunikační schopností a dětem se sluchovým postižením. Zároveň stále organizuji akce s již zmiňovanou organizací a navštěvuji kurz znakového jazyka, aby se mé možnosti vzdělávání dětí ještě rozšířily. Do budoucna mám v plánu dodělat si pomaturitní studium zaměřené na mateřské školky a volnočasovou pedagogiku.

Klub šnečků

Blanka Corbitt

Jsem člověk veselý a přátelský. Mám ráda spokojené děti a tedy i spokojené rodiče.
Baví mě trávit čas vevnitř i venku, kde alespoň na chvíli můžu pozorovat svět dětskýma očima.
Doma mám dvě nádherné děti, které jsou mým životem a neustále se učím být jejich mámou.
Ráda čerpám z mých zkušeností s prací s dětmi ze zahraničí a také teď studuji dálkově na pedagogické fakultě v Brně.


Michaela Křivánková
Přesunout se na začátek