Menu Zavřeno

Zima v suchu pro školku

Ve školním roce 2023/24 nás čeká velký projekt. Budeme obnovovat naše spací týpí a pořizovat opláštění terasy u Vlaštovek. A zkoušíme to jako komunitní fundraising.

PŘÍBĚH

Stávající týpí už po sedmi letech dosluhuje. Starost o to, aby do něj nezatékalo, nám zabírá neúměrné úsilí. Čištění ozanu (dvě plachty vnitřní střechy), štelování chlopní, prodřená plachta v místech dotyku s podlahou a kolem dveří, dírečky ve výšce dětských prstíků, propadlý klobouk… a tak dále. Při zevrubném průzkumu, shledáte sami, že vad je mnoho a nám již došla trpělivost.

Terasa Vlaštovek potřebuje dokončit. Máme tam krásné nové stoly, ale kapky deště, sníh a vítr se dostanou všude a tak musíme od podzimních plískanic obědvat uvnitř. To nám pak prodlužuje čas, který strávíme převlékáním, vysvlékáním, chystáním se ke stolu a nakonec i odpočinku. U stolů taky pracujeme a učíme se. A při každé přeháňce musíme naše projekty rychle pobalit nebo přihlížet, jak se nám roztékají pod rukama. Protože vidíme, že to jde i jinak a radostněji, rozhodli jsme se pro tolik potřebné úpravy.

Ten příběh má samozřejmě spoustu zajímavých detailů, které tady nebudeme vypisovat. Zeptejte se na ně průvodců (;

ŘEŠENÍ

Řešení je v principu jednoduché. Koupíme si to. Krásný, nový, čistý. V letošním školním roce jsme se však zavázali nezvyšovat školné. Cenová politika naší školky směřuje k otevřenosti širokému spektru rodin. Nechceme se stát drahou statusovou školkou, hledáme rodiny, které mají opravdový zájem o kvalitní alternativní výchovu a péči. Stojíme o ty, kteří chtějí patřit do naší komunity, podílet se na jejím chodu a dobrém jménu. V důsledku to znamená, že potřebné finance na tyto investice nejsou u nás.

Věříme ale, že u vás jsou a proto jsme se rozhodli pro naši první fundraisingovou kampaň. Dali jsme si na ni měsíc a završíme jí Benefiční slavností na Den stromů, 20. října 2023 (viz níže). Kampaní jsme se rozhodli oslovit rodiče a přátele školky, lidi, kteří nás osobně znají, a kteří ví, že nám mohou věřit v tom, co děláme.

CÍLE

Prvním cílem je postavit nové týpí na stávající podlahu (podlaha včetně postýlek zůstávají). Týpí o velikosti 8 metrů v průměru (asi o půl metru větší než to stávající) bude dostatečně široké aby se nedotýkalo podlahy ani postýlek. Potřebujeme získat novou plachtu, lining a ozan (přes 200 metrů čtverečních té nejvhodnější látky), nové dlouhé tyče i kolíky. A samozřejmě, potřebujeme ho dobře postavit.

Druhým cílem je opláštit terasu u Vlaštovek, jelikož je zatím krytá pouze svrchu. Pořídit chceme podobné opláštění jako se již osvědčilo u Poštolek , jen o něco vzdušnější a světlejší.

NÁKLADY

Předpokládaná cena projektu je cca 240 000 Kč. 196 117 Kč na týpí a cca 45 000 na materiál na opláštění terasy. Na obnovu týpí jsme získali i dotaci statutárního města Brna ve výši 50. 000 Kč. Díky této dotaci již máme finance na zálohu na plachtu. Děkujeme statutárnímu městu Brnu. Rozpočet na opláštění terasy nezahrnuje vyměření a instalaci, které vycházejí odhadem na dalších 30 tisíc. S těmito úkony máme již zkušenost ze zázemí Poštolek a tak si na ně, s pomocí zručných dobrovolníků, troufáme sami. Při výběru týpí porovnáváme poslední dvě nabídky, licitujeme a srovnáváme různé výhody.

PŘÍSPĚVKY

Pokud chcete přispět k lepšímu, suchému a teplému zázemí pro děti z lesní mateřské školy V Závětří, budeme rádi. Podpořte nás, prosím, finančně na transparentní konto 2602661606/2010. Na přijaté dary vám rádi vystavíme potvrzení, ke snížení základu daně (o potvrzení žádejte na emailu v kontaktech). Pro rychlý štědrý dar, můžete využít jeden z přiložených QR kódů.

podpora 10.000 Kč podpora 20.000 Kč podpora 5.000 Kč

Pokud byste chtěli benefiční kampaň sdílet mimo okruh lidí, kteří nás bezprostředně znají, budeme rádi. Pro tento účel jsme zřídili kampaň na stránce Donio – Benefice 23′

Dalším způsobem, jak přispět, je aktivní účast na benefiční slavnosti ke Dni stromů 20. října. V otevřené dražbě budeme nabízet neotřelá odměny. Můžete počítat s dražbou první noci v novém týpí, masáže od Ondřeje nebo noční hlídání dětí formou přespání ve školce a fotosession s Tomem Daňkem. Každé říjnové pondělí zveřejníme nová lákadla do naší aukce. Sledujte pozorně náš facebook a web.

Vaši štědrost vynásobíme naší radostí. Na Den stromů budeme slavit, sázet (stromy), hrát si a dražit odměny.

Za vaše dary vám děkujeme.

Technické údaje – opláštění terasy a týpí.

Opláštění: průhledná fólie je vyrobená ze speciální japonské slídy s min. srážlivostí, typ: Achilles (Japonsko), Lowshrink, síla 0,5PVC a odolává UV záření a teplotám od -40° C až do 70° C. Fólie s pevností 100 kg/m2 má životnost kolem 10-15 let.

Týpí: plachta týpí včetně ozanu a linningu je vyrobena ze speciální tkaniny pro celoroční použití, o gramáži 440 gIm2 Tkanina se dle výrobce vyznačuje „vysokou odolností vůči povětrnostním podmínkám, ale i slunečnímu záření. Jedná se o velmi odolnou a rychleschnoucí, silnou tkaninu, mezi jejíž nejlepší vlastnosti patří odolnost vůči vlhku. Díky svému složení tato tkanina nenasává žádné vlhkosti, neplesniví a hlavně se nemusí impregnovat.“

Jednotlivé kroky pro obnovu týpí:

  • rozebrání celého týpí, na místě zůstane pouze podlaha
  • úprava místa (vyrýpnutí drnu, navezení štěrku, udusání)
  • opatření podlahy novým ochranným nátěrem
  • položení patek
  • postavení nového, většího týpí
  • natažení linningu a ozanu

Jednotlivé kroky pro opláštění terasy:

  • opatření podlahy novým ochranným nátěrem
  • pečlivé změření
  • instalace plachet
  • zasloužený odpočinek (: