Menu Zavřeno

Podzimní dobrodružná výprava: stromové zajímavosti

Distanční výuka je tu zpět (Klub šnečků a Předškoláci) 

Pojďte s námi na procházku po místech, která určitě dobře znáte z vyprávění vašich dětí. Naše trasa začíná a končí ve školce. Cesta není v terénu nijak značena, ale děti vás jistě provedou. Kdybyste nevěděli, podrobný popis najdete zde v dokumentu. Pod zeleným textem se skrývají odkazy na zajímavosti nebo odpovědi na otázky. V textu najdete zajímavé informace pro děti a snad i pro vás, na každém stanovišti děti čeká úkol. Splnit jim ho pomůže to, že se dobře podívají kolem sebe. Cesta je dlouhá něco přes kilometr, budete potřebovat pevné boty, po dešti zřejmě i holínky a dospělí možná i trekové hole 🙂

Stanoviště 1: Žlutá krása kolem plotu

Naše cesta začíná u plotu ve školce. Kolem plotu kvete jedna zajímavá rostlina. Její listy, květy, stonky i hlízy jsou jedlé a léčivé, to ale ví snad jen vaše děti (a maminky z Klubu šnečků). Kvete na podzim nádherně žlutě. Jak se rostlina jmenuje? 

Stanoviště 2: Lezací strom 

Nejvyšší strom ve školce vedle potoka, na který se tak krásně leze, se jmenuje jak? Správně, je to olše. Olše roste ve vlhkých bahnitých půdách a je jedním z mála stromů, které si dokáží vytvořit vzdušné chůdovité kořeny. V minulosti naši pověrčiví předkové olše nekáceli. Červeně zbarvená míza, které z ní přitom vytékala, jim připomínala krvavé slzy strážkyň potoků. Její dřevo pod vodou ani po staletí nehnije a plody se používají k úpravě vody v akváriu, protože zabraňuje šíření řas. Ze dřeva se krásně vyřezává, protože je velmi měkké, ale na topení se nehodí, hoří jako papír. Jak se jmenují plody olše?

  • plody olše jsou šištice, mimochodem velmi léčivé. Pokud jste odpověděli správně, běžte zadní brankou proti proudu potoka k dřevěnému mostku, po kterém můžete přejít na druhou stranu.

Stanoviště 3: Čaj na podzimní neduhy

Na všelijaké podzimní kašlání a smrkání se hodí bylinkový čaj. Rozhlédněte se a určitě najdete nějaké rostliny, které by se daly použít na čaj…  Čeho tu roste nejvíce? Bez, hluchavka, ostružiník, pampeliška, jitrocel a především kopřiva.

Úkol pro odvážné: kopřivu nikdo nemá rád, protože pálí. Ale je to velmi  užitečná rostlina – dá se z ní udělat čaj, jarní špenát,  šampon na  vlasy nebo velmi pevné provazy a dokonce i tkát látky. Když list kopřivy opatrně pohladíte jedním prstem „po srsti“ od stopky  ke špičce a nebudete tlačit a dělat prudké pohyby, kopřiva vás nespálí. 

Kopřiva, hraje hlavní roli v pohádce Boženy Němcové, kde se mladá dívka pokouší tkaním košil z kopřiv zachránit své bratry a zbavit je prokletí. Jak se pohádka jmenuje?

  • Sedmero Krkavců – pokračujte dále proti proudu potoka k nakloněnému ořechu

Stanoviště 4: U ořešáku

Ořešák královský je mohutný strom, který může dorůst výšky až 45 m. Ořešáky jsou jedna z nejpěstovanějších dřevin na světě. Pěstuje se pro své plody, kvůli stínu i okrase a pro kvalitní dřevo. Má i jednu zajímavou vlastnost, která je k užitku, ale i rostlinám kolem něj moc nesvědčí. Která to je? 

  • Alelopatie – ořešák odpuzuje hmyz, proto se dřív sázel kolem hnojišť, ale nemá rád ani ostatní rostliny, a proto pod ním téměř nic neroste – přeskočte přes potok, projděte bažinou až dojdete ke dvou obřím zvláštním stromům. Pokud je po dešti nebo nemáte holínky, vraťte se přes mostek zpět a jděte kolem Ulity směr Douglasky.

Stanoviště 5: Jerlín japonský u Ulity

Jerlín je krásný a málo známý strom. U nás se sází teprve posledních 100 let, tyto dva stromy jsou jedny z nejstarších v naší zemi. Dříve tudy vedla silnice, a proto je sem naši předkové zasázeli. Kvete až ve věku 35 let a teprve koncem léta, v srpnu a září, je proto velmi důležitý pro včely. Ve východní medicíně ho zařadili mezi padesátku nejléčivějších rostlin světa. Podívejte se do koruny stromu, jaké má jerlín plody?

  • Pokud je plodem jerlínu lusk – běžte po cestičce kolem Ulity směrem ke školce a ve starém sadu najděte lano do kopce.

Stanoviště 6: Borovice 

Borovice jsou dlouhožijící rostliny, nejstarší mají téměř 5.000 let. Dokáží růst i na velmi nepříznivé půdě a vodu si vytahují z velké hloubky díky dlouhým kořenům. Tyto borovice uschly letos, protože voda v hloubce vyschla a ta dešťová jim nestačí. Takto umírají borovice po celé České republice.

Úkol pro námořníky: nasbírejte si zde trochu borové kůry, čím silnější tím lepší. Až se vrátíte do školky, najděte si místo, kde potok trochu teče, třeba hned za mostkem, a pošlete po  něm vámi vyrobenou „lodičku“ a sledujte její cestu v proudu. 

A teď otázka. Z borovice se dříve vyráběly rybářské pruty, protože její dřevo je obzvlášť pružné, nebo smolnaté louče, kterými se svítilo?

  • smolnaté louče, kterými se svítilo – jděte po cestičce vzhůru k Mamutí jámě.

Stanoviště 7: Mamutí jáma

Co myslíte, jak vznikla tato jáma? Opravdu se zde našly kosti mamuta, jak se traduje mezi našimi dětmi? Kdepak, kdysi tu stál nádherný starý dub, který cca 15 let zpět vyvrátila bouřka. Jáma zůstala po jeho kořenech, dřevo si odvezli na topení. O dubu si povíme něco příště, teď jděte kolem stájí po asfaltce z kopce dolů ke kaštanu.

Stanoviště 8: U Kaštanu

Všichni vědí, že kaštan se správně jmenuje jírovec maďal, ale starší název je kaštan koňský. Je to proto,  že kaštany dávali Turci svým koním, aby měli větší sílu. A čerstvě vyloupnutý kaštan prý připomíná  koňské oko. Další podobnost s koněm najdete na větvičkách. Listové jizvy připomínají kterou část koně?

  • Otázka je to zapeklitá, ale správně je to koňskou podkovu – a vy běžte zpět ke školce pouštět lodičky.

A můžete si vzít kaštan do kapsy, protože prý pomáhá proti zlu, ale jen dokud se leskne…